středa 8. února 2017

Binární opce a brokeři v roce 2017

Rok s rokem se sešel a nastala vhodná doba se podívat co přineslo uplynulých dvanáct měsíců na poli společností, které umožňují binární obchodování opcí.

Pro začátek připomenu, že každý broker na binární opce, který chce poskytovat své služby v České republice, musí mít oprávnění od České národní banky. To může získat buď přímo, nebo na základě tak zvané notifikace, kdy je regulovaný v jiné zemi Evropské unie.

Pokud se tedy bavíme o brokerech, bavíme se o společnostech, které toto kritérium splňují. A u nich nastaly v uplynulém roce nemalé změny.

Vše začalo tím, že nadnárodní evropský regulátor ESMA vydal nařízení, podle kterého je třeba skoncovat s bonusy ke vkladům. Nařízení samozřejmě obsahuje i další důležité věci, které se týkají například Forexu.

K tomu si přidejte, že během loňského roku pod tlakem právě ze strany ESMA zpřísnil regulace CySEC, po nějž spadá většina evropských brokerů, a vyšly z toho nemalé změny.

Brokeři postupně začali upouštět od zmíněných bonusů, navíc museli zprůhlednit celé obchodování. Vznikla jim povinnost vysvětlit tvorbu ceny, prozradit identitu dodavatele likvidity, nenabízet opce s kratší než minutovou splatností a tak dále.

Sílící regulaci některé společnosti neustály, například jeden z největších brokerů – Banc de Binary – se pod tlakem vzdal své licence a už působí jen jako neregulovaná firma bez oprávnění pro EU.

Jinými slovy trhy s binárními opcemi se čistí. To platí pro EU. Pak je tu ale dlouhá a neustále se rozšiřující řada neregulovaných společností, které se schovávají různě po světě, a ty si s žádnou legislativou hlavu nelámou a obsluhují zákazníky všude, kde se jim podaří je získat. Často pak také mizí beze stopy.


V tomto ohledu se pak trochu míjí s požadovaným efektem zákaz reklamy na obchodování, který platí ve Francii, nebo úplný zákaz binárního obchodování, který zavedli v Belgii. Internet totiž hranice nezná, takže z těchto trhů jsou vytlačovány hlavně regulovaní makléři.

1 komentář: