středa 15. března 2017

Za chyby se platí

V tomto článku se budeme věnovat jednomu specifiku binárního obchodování, a tím jsou chyby.

Nenechte se zmýlit, chybovat je lidské, a platí to samozřejmě i pro burzovní obchodování. U něj to má ale tu nevýhodu, že každou chybu výrazně pocítíte, protože se dotkne přímo vašich financích. Murphyho zákony totiž při tradingu fungují téměř dokonale, drtivá většina chyb vyústí ve ztráty.

Ano, tu a tam vstoupíte do obchodu, do kterého jste neměli, a bude z toho zisk, ale dlouhodobě to budou ztráty.

V tomto ohledu je asi lepší své přešlapy nenazývat chybami, ale drahými lekcemi či poučeními. Samozřejmě je klíčové začínat na testovacím účtu s virtuálními penězi, kde se budete učit a zdokonalovat, abyste svoji chybovost zredukovali na minimum.

Ale na živém účtu se vám pak chyby vyhýbat nebudou, tu a tam ji uděláte, stává se to i profesionálním obchodníkům. Důležité je jich dělat co nejméně. A při testování byste měli odhalit všechny aspekty svého obchodního systému a přístupu, abyste přišli na všechny slabiny a potenciální prostory pro chyby.

Z vlastních zkušeností vím, že každá chyba dokáže vyvolat velké frustrace a zastřít řadu předchozích úspěchů a zisků. Od takových pocitů je ale třeba se oprostit a zachovat si čistou hlavu, abychom nenasekali další chyby.

To jsou dvě nebezpečí chyb, že se z nich nepoučíme a že si necháme zatemnit mysl, a v důsledku toho uděláme další.


Co se týče poučení, tak se důsledně snažte vypátrat příčinu chyby. Někdy můžete přijít na zásadní věci, jako že třeba nedokážete udržet pozornost tak dlouho, jak byste chtěli, takže budete muset zkrátit obchodní seanci. Některé takové příčiny můžou mít vliv na strategii, může nastat potřeba ji upravit.

Žádné komentáře:

Okomentovat